דף הבית
אודות
יומני מסע
כתבות
ספרים
מזג האוויר
גלריה
וידאו
סיפורי מסע
מעברי גבול
ENGLISH POSTS
האופנוען מסביליה - הצילומים
"היכולת להתרגל לחברה אשר חולה באופן מוחלט , אינה מדד לבריאות " .

אתר מסעות
מהים השחור לים הלבן

מסע למרוקו
MEDITERRANEAN 2 ATLANTIC

ברוכים הבאים לאתר ארטמוטו
גלישה מהנה

שתף |
כול יומני / מהים השחור לים הלבן     אתרים בעולם     סיפורי מסע - חברים     כל ההתחלות     מהים התיכון לאטלנטי 2010     מסע ליוון עם אופנוע לנבכי הקהילות היהודיות 2011     המסע לאסיה 2012      סובב האדריאטי 2018     חזרה לברלין     כל הקטגוריות

רכס הקצ'קר / טורקיה

רכס הקצ´קר עובר בצפון מזרח טורקיה, מדרום לים השחור, והוא שלוחה מזרחית של רכס הרי הפונטוס הנמתח ממזרח למערב. קרבתם של ההרים לים יוצרת תופעת טבע ייחודית: בצד הצפוני של הרכס יש לחות מרובה שמגיעה מהים,

רכס הקצ'קר


רכס הקצ'קר עובר בצפון מזרח טורקיה, מדרום לים השחור, והוא שלוחה מזרחית של רכס הרי הפונטוס הנמתח ממזרח למערב. קרבתם של ההרים לים יוצרת תופעת טבע ייחודית: בצד הצפוני של הרכס יש לחות מרובה שמגיעה מהים, ולכן התפתח במורדותיו יער עבות.
בדומה לתופעת "מדבר בצל הגשם" המוכרת ממדבר יהודה, יוצר הרכס הגבוה מחסום ללחות, וצידו הדרומי נותר יבש יחסית.
הנקודה הגבוה של הרכס נמצאת בגובה של 3937 מטר מעל פני הים, שם מחכה לחובבי הטרקים ספר לחתימה ודגל טורקי המתנוסס ברוחות העזות.
בין פסגות הרכס מצויים אגמים הקופאים בחורף ומשמשים כמקום חניה למטיילים בעונת הטרקים בין יוני לתחילת ספטמבר, האגם האלפיני קאראגול, לדוגמא, שוכן בגובה 2800 מטר מעל פני הים ונמצא ליד רכס האלטיפרמק שמשמעות שמו- שש האצבעות - שישה עמודי סלע ענקיים שנוצרו מבליית קרחונים.
אגם צלול נוסף הנקרא דניז גולו (אגם הים) שוכן בגובה 3500 מטר מעל פני הים וממנו כבר ניתן לראות את פסגת הקצ'קר.
המגוון האתני של תושבי האזור מעניין: טורקים, כורדים, בני ההמשין, ובגלל הקרבה לגרוזיה גם גרוזינים ותושבים בהירי שיער ממוצא קווקזי הנקראים בני הלאז.
יוספלי היא עיירה שקטה ונעימה המוקפת בוסתנים ושדות אורז, ממוקמת על צומת הנהרות צ'ורו וברהל במדרונות הדרומיים של רכס הקצ'קר ומשמשת מרכז לכפרי הסביבה, תושבי המקום מתפרנסים מחקלאות, מתעשיית התיירות המתפתחת כאן, וממתן שירותים לכפרי האזור.
האזור רווי כנסיות גרגוריאניות ומומלץ להגיע לקומפלקס ארבע הכנסיות (DORT KILISE) אשר בעיירה, אחת הכנסיות היא עצומת מימדים הנקראת על שמה של תמרה, מלכה גיאורגית ששלטה באזור במאה ה-12. מספרים על המלכה כי חייתה במגדל על שן סלע וכי את מאהביה הרבים זרקה מגגו לאחר שהתישה אותם. אגדה אחרת מספרת שחלק גדול מהמימון לבניית הכנסיות הושג ממכירת שער ראשה של המלכה, שהיה נדיר ביופיו.
ההיסטוריה דווקא מתארת את תמרה כלוחמת אמיצה שהייתה נדיבה עם בני עמה. היא שלטה בזכות בריתות שכרתה עם גורמים שונים, כמו הביזנטיים, ובתקופתה נבנו כנסיות רבות באזור.
בכפר ברהל נמצאת כנסייה קדומה יותר מהמאה השביעית.
שלושה סכרים מתוכננים להיבנות באזור, והעבודות בעיצומן. אוהבי הנוף מייחלים לפשרה שתסתפק בשני סכרים, שכן אם יבנה הסכר השלישי- תתכסה יוספלי באגם.

נקיק יפה מטפס מעמק נהר ברהל לכפר אודם, עוברים ליד מסגד הכפר שמגדלו בנוי מעץ. משם ממשיכים מזרחה, חוצים גבעות, נוסעים בערוצי נחלים, מגיעים לעמק הצ'ורו ומצפינים לעיר ארטווין המרוחקת 120 ק"מ מברהל.
פרסום ראשון :19/07/2010 15:46:37
עדכון אחרון :19/07/2010 16:50:07