דף הבית
אודות
יומני מסע
כתבות
ספרים
מזג האוויר
גלריה
וידאו
סיפורי מסע
מעברי גבול
ENGLISH POSTS
האופנוען מסביליה - הצילומים
"היכולת להתרגל לחברה אשר חולה באופן מוחלט , אינה מדד לבריאות " .

אתר מסעות
מהים השחור לים הלבן

מסע למרוקו
MEDITERRANEAN 2 ATLANTIC

ברוכים הבאים לאתר ארטמוטו
גלישה מהנה

שתף |
כול יומני / מהים השחור לים הלבן     אתרים בעולם     סיפורי מסע - חברים     כל ההתחלות     מהים התיכון לאטלנטי 2010     מסע ליוון עם אופנוע לנבכי הקהילות היהודיות 2011     המסע לאסיה 2012      סובב האדריאטי 2018     חזרה לברלין     כל הקטגוריות

מארדין / טורקיה

מארדין
לעלות לתצפית מגג המדרסה של סולטן עיסא (SULTAN ISA MADRASESI) שנבנתה במאה ה-14 ומשמשת עד היום ללמוד קוראן ולמוזיאון.

הכורדים
כ-25 מיליון הכורדים מפוזרים על פני שש מדינות, מה שעושה אותם למיעוט חסר המדינה הגדול בעולם. המספר הגדול ביותר של כורדים


מארדין
לעלות לתצפית מגג המדרסה של סולטן עיסא (SULTAN ISA MADRASESI) שנבנתה במאה ה-14 ומשמשת עד היום ללמוד קוראן ולמוזיאון.
מארדין היא עיר עתיקה שהייתה בשעתו מרכז נוצרי סורי חשוב, כינויה "העיר הלבנה" ניתן לה על שום בתיה הישנים, הבנויים מאבן גיר צחורה למרגלות מצוק נישא.
אוכלוסייתה מונה כ-62000 נפש והיא ממוקמת בגובה 1325 מטר מעל פני הים.
על העיר חולשת מצודה, הסגורה לתיירים, ועליה כיפות ומתקני ריגול של הצבא הטורקי המשקיפים על המישורים העצומים וצרובי השמש של מסופוטמיה (אזור הרמה המדברית שבין נהר הפרת לחידקל).
תולדותיה של מארדין רצופות מלחמות וסכסוכים בין צבאות יריבים זה אלפי שנים- אך בשנים האחרונות הסכסוך היחיד שמעניין פה מישהו הוא זה שבין המחתרת הכורדית לממשל.
מעבר הגבול לסוריה נמצא כשעה נסיעה מזרחית לעיר.

הכורדים
כ-25 מיליון הכורדים מפוזרים על פני שש מדינות, מה שעושה אותם למיעוט חסר המדינה הגדול בעולם. המספר הגדול ביותר של כורדים נמצא בטורקיה, והוא זהה למספר הכורדים בעיראק ובאיראן גם יחד. מאז ומעולם היו הכורדים אנשי הרים נודדים, ובטורקיה הם מכונים רשמית כ"טורקים הרריים", מפני שהשלטונות מסרבים בעקשנות להכיר בעובדה שיש גזע כורדי נפרד.
יש אירוניה בכך שדווקא, הכורדים הצטרפו בשעתו לאתאטורק ותמכו בתוכניתו לסילוק היוונים הנוצרים והפרסים מטורקיה.
כאשר הכריז אתאטורק על טורקיה כעל רפובליקה, והקים מדינה חילונית, חשו הכורדים נבגדים. במרד הכורדי שפרץ אז ונמשך בשנות ה-20' וה-30', נהרגו או גורשו בידי הטורקים מאות אלפי כורדים. פשיטות הגרילה של הכורדים על כוחות הביטחון הטורקיים,ופיגועי הטרור שלהם, הם המשך של אותו מאבק.
כשלושה מיליון כורדים שנמלטו מפני צבאו של סאדאם חוסיין, חיים כיום במובלעת קטנה בצפון עיראק, על גבול טורקיה, שהוקמה לאחר מלחמת המפרץ ב-1991.
כיום, כאשר חוצים לשם את הגבול מטורקיה מטביעים שומרי הגבול הכורדים את החותמת "כורדיסטאן" בדרכון. היו סימנים לתחילת שלטון עצמי עם צבא של 15000 חיילים, חובר אפילו המנון כורדי, שהושמע מידי יום בתחנת הטלוויזיה, אבל הסכסוכים הפנימיים בין הפלג של משפחת באראזני לפלג של משפחת טאלאבני הביאו ב-1996 להתלקחות מלחמת אחים אכזרית בניהם.
שאיפתם להקים מדינה כורדית עצמאית, ולהקים פדרציה של האזורים הכורדים בטורקיה, איראן, עיראק ובסוריה.
מ-1993 הרחיבו הכורדים את מלחמת הגרילה שלהם, והם ממקדים את התקפותיהם במיוחד באתרי תיירות, במטרה מוצהרת לפגוע בהכנסות טורקיה מהתיירות ולערער את כלכלתה. השלטונות הטורקיים רואים בשאיפות הבדלנות של הכורדים איום ממשי על אחדותה של טורקיה.

זיו פרידמן

פרסום ראשון :19/07/2010 15:24:23
עדכון אחרון :19/07/2010 16:44:10